Wymiana mieszka na biegi w Ford S-Max

Jak zamontować nowy mieszek na lewarek biegów w S-Max.

Poradnik wymiany mieszka w Ford S-Max z 2008 r. przedstawiamy dzięki uprzejmości Pana Jacka z Konina, który wykonał zdjęcia z wymiany mieszka na lewarek biegów w swoim fordzie S-Max z 2008 r. oraz przygotował opis.

Mieszek na lewarek biegów do Ford S-Max wykonany z prawdziwej skóry można nabyć w naszym Sklepie Internetowym. Jest on przygotowany na wzór oryginału i jak widać na poniżej zamieszczonym poradniku pasuje on idealnie.

Ford S-Max, 2008 r., 6-ciobiegowa skrzynia biegów, podnoszony bieg wsteczny przed jedynką.

Wymiana mieszka na biegi

Poradnik, jak wymienić mieszek na lewarek biegów w Ford S-Max 2008 r.

Różnicę pomiędzy oryginalnym mieszkiem montowanym fabrycznie oraz zamiennikiem znajdującym się w naszej ofercie widać na poniższych zdjęciach. Mieszek oryginalny wykonany jest z bardzo cienkiego tworzywa, dla porównania zestawiony jest on ze zwykłą kartką papieru.

Skórzany mieszek na lewarek biegów

Nowy, skórzany mieszek na biegi ze sklepu Auto-Design

 

Wymiana mieszka na begi Ford S-Max

Oryginalny mieszek jest cienki prawie jak papier

W celu ściągnięcia gałki z drążka zmiany biegów należy chwycić ją tak jak na zamieszczonym poniżej zdjęciu, a następnie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Gałka może stawiać pewien opór, więc może okazać się, że konieczne będzie użycie większej siły.

Wymiana mieszka w ford s-max

Gałkę należy przekręcić w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara

Kolejnym krokiem  jest demontaż środkowej konsoli. Podczas tej czynności nie ma potrzeby używania żadnych narzędzi, całość można wykonać jedynie przy użyciu rąk. Przed wyciągnięciem konsoli środkowej należy pamiętać o zdemontowaniu srebrnej ramki koszyka na napoje (trzyma się na 4 zaczepach). Konsolę zamocowana jest na zaczepy i podczas jej ściągania odskakują one łagodnie jeden po drugim. Należy jednak zachować ostrożność i wyczucie, aby nie nie uszkodzić konsoli lub jej zaczepów. Można spotkać się z informacjami, że nie ma potrzeby demontowania konsoli, jednak my kierując się poradami Pana Jacka, zalecamy jej ściągnięcie.

Wymiana mieszka na biegi w Ford S-Max

Konsola środkowa zamocowana jest tylko na zaczepy

Po odczepieniu konsoli należy ściągnąć wszystko z drążka zmiany biegów, wraz z mechanizmem blokującym wrzucanie biegu wstecznego.

Wymiana mieszka na biegi

Gałka ściągnięta z drążka zmiany biegów

Srebrna ramka z mieszkiem przymocowana jest w konsoli za pomocą 4 zaczepów, po 2 z każdej strony. Należy ją wyjąć.

Wymiana mieszka na biegi w Ford S-Max

Ramki połączone za za pomocą plastikowych zaczepów

W srebrnej ramce zamontowana jest kolejna ramka, czarna, do której przymocowany jest mieszek na lewarek biegów. Jest ona zamocowana za pomocą kolejnych 4 zaczepów. Po rozłączeniu obu ramek widać, że mieszek jest przytwierdzony do ramki za pomocą metalowych zszywek.

Wymiana mieszka na biegi Ford S-Max

Zaczepy w ramce montażowej

Kolejną sprawą, którą należy się zająć to górna część mieszka. Jest ona przymocowana do gałki zmiany biegów za pomocą dwóch plastikowych elementów, pomiędzy którymi wciśnięty jest mieszek na lewarek biegów. Elementy, srebrny i czarny, należy rozdzielić.

Montaż mieszka biegów w Ford S-Max

Aby ściągnąć gałkę trzeba odchylić zaczepy

Jednym ze sposobów na rozdzielenie plastikowych elementów trzymających mieszek jest rozgięcie plastikowych elementów, które są stosunkowo elastyczne, i jednoczesne wypychanie srebrnego elementu, który jest podnoszony podczas wrzucania biegu wstecznego.

Montaż mieszka na biegi w Ford S-Max

Gałka została odłączona od mieszka biegów

Elementy trzymające mieszek przy gałce spasowane są na wcisk, więc trochę trudno jest je ze sobą połączyć.

Montaż mieszka w Ford S-Max

Odłączanie mieszka od plastikowego, srebrnego elementu

 

Montaż mieszka w Ford S-Max

Rozdzielony mieszek i uchwyt od wstecznego

Teraz do zdemontowania pozostało już tylko odłączenie mieszka od ramki montażowej. Jest on przyczepiony za pośrednictwem metalowych zszywek. W celu przyczepienia nowego, skórzanego mieszka można zastosować jedno z kilku rozwiązań: można mieszek do ramki przykleić za pomocą mocnego kleju, można przyszyć, a można też użyć metalowych zszywaczy tapicerskich i ręcznie przyczepić za ich pomocą mieszek do ramki. Odradzamy używanie do tego celu automatycznych zszywaczy, ponieważ plastik ramki jest dość twardy i mogłoby to doprowadzić do jego uszkodzenia.

Wymiana mieszka na biegi w Ford S-Max

Nowy mieszek do ramki można np. przyczepić na zszywki tapicerskie

Zakładanie mieszka odbywa się w odwrotnej kolejności, tak więc nie będziemy już tego opisywać, ponieważ mam nadzieje, że opis samego demontażu jest przedstawiony w czytelny sposób.

Efekt końcowy wymiany mieszka na biegi w Ford S-Max 2008 r. widać na zamieszczonych poniżej zdjęciach.

Montaż mieszka w Ford S-Max

Efekt końcowy wymiany mieszka

 

Wymiana mieszka na biegi

A tak wygląda nowy mieszek po zakończonej wymianie w Ford S-Max 2008 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Instrukcje i porady i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.